Camfrog Logo
Ücretsiz video sohbet odaları
Gerçek zamanlı ses ve görüntü!
Download Yükle
Sadece kısa bir yükleme.
Sign on Chatoban.Com
Arkadaşlık sitesi
 Ana Sayfa  Yükle  Satın Al  Yardım  İletişim  E-Pin  
Camfrog a Başlarken
Şayet bir probleminiz varsa muhtemelen o bu bölümde cevaplanmıştır.

Camfrog Görüntülü Sohbet Programına Başlarken

Camfrog Client Programına Başlarken

Bu yazı Camfrog yazılımını ilk defa deneyecek kullanıcılarımız için temel bir kullanım kılavuzudur. Şayet programımızın kullanımı hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız yardım sayfasına geri dönerek oradaki kullanıcı kılavuzunu inceleyin. Şayet yardıma ihtiyacınız varsa lütfen Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ziyaret ediniz.

İzleyin ve İzlenin

Camfrog’da muhtemelen yapmayı istediğiniz ilk şey diğer kullanıcıları web kameralarında canlı olarak görmek, sesi ve görüntüyü test etmek olacaktır. Programda gördüğünüz ilk pencerede sizin “contact list”iniz yani daha sonradan buraya ekleyeceğiniz arkadaşlarınızın takma isimlerinin bulunduğu listedir. Daha aşağıda “video chat room list” diye bir yazı göreceksiniz. Buraya bastığınız zaman karşınıza yeni bir pencere açılacak ve karşınıza 4 bölgeye ayrılmış olarak görüntülü sohbet odalarının olduğu bir liste çıkacaktır. Yukarıdaki listeden Türkiye’nin içerisinde bulunduğu bölgeyi seçtiğiniz zaman aşağıda 3 farklı alana ayrılmış şekilde odaların isimlerini görürsünüz. Bu alanlardan “Camfrog” kısmına bastığınızda resmi Camfrog odalarını görürsünüz. Bunun dışında “All Ages” ve “18+” şeklinde iki bölüm daha vardır. “All Ages” her yaş kesimine açık olan ve kullanıcılar tarafından yaratılmış odalardır. “18+” ise sadece 18 yaşının üzerindeki Camfrog kullanıcılarının girmesinin izinli olduğu ve gene kullanıcılar tarafından yaratılmış olan odalardır. Bir görüntülü sohbet odasına girmek için seçtiğiniz oda isminin üzerine tıklamanız yeterlidir (ya da yanındaki “Join” yazan yere).

Şimdi listeden Camfrog kısmına basın ve karşınıza çıkan “CamfrogTurkiye” oda isminin üzerine tıklayın. Oda girişindeki kuralları okuduktan sonra, kuralları kabul etmek için “Yes” e tıklayın. Artık bir görüntülü sohbet ortamının içerisindesiniz ve o an oda içerisinde bulunan herkes sizi web kameranızdan görebilir. Oda içerisinde bulunan diğer kullanıcıları görmek içinse, oda içerisinde en sağda bulunan listeden, kamerasına bakmak istediğiniz kullanıcının isminin üzerine tıklayın. Şayet sizi kimsenin izlemesini istemiyor iseniz, kendi görüntünüzü gördüğünüz video ekranının sol alt köşesinde bulunan kamera simgesinin üzerine tıklayın, buradaki kamera simgesinin üzerine kırmızı yasak işareti belirdiği anda görüntünüzü dondurmuş olursunuz ve kimse sizi göremez. Web kameranızdan yeniden izlenmek istiyorsanız simgeye tekrar tıklayın ve yasak işaretini kaldırın.

Odada konuşmak için aşağıda göreceğiniz "talk" düğmesine basılı tutun ve konuşun. Ancak şunu unutmayın ki odada herkesin seslerinin birbirine girmemesi için bu konuşma düğmesi telsiz mantığı ile çalışmaktadır. Yani birisi o an konuşuyor ise siz konuşamazsınız. Mikrofonu elinde tutan kişinin konuşmasını bitirmesini beklemeniz gerekmektedir. Zaten birisi o an mikrofonda konuşuyor ise “talk” düğmesi basılamayacak şekildedir. Şayet mikrofonu siz aldığınızda sesiniz çok yüksek çıkıyor ise "audio settings" yazısına basarak ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Oda içerisinde bulunan bir kullanıcıya özel mesaj göndermek istiyorsanız, o kullanıcının isminin üzerine sağ tuş ile tıklayın ve "IM User"i seçin ve açılan pencerede mesajınızı yazıp “send” düğmesine basın. Ancak unutmayın ki oda içerisindeki simgesinin yanında P işareti olan kullanıcılar sizi arkadaş olarak eklemedi ise, o kullanıcıya mesaj gönderemezsiniz. Özel mesaj penceresinde size mesaj gönderen bir kullanıcıyı engelleyebilir (blocklayabilir), web kameranızdaki o anki görüntünün resmini çekip gönderebilir (send a snapshot), kullanıcının profilini görüntüleyebilir ve bu kişiyi kendi arkadaş listenize ekleyebilirsiniz (add to contact list), arkadaş listenize (contact list) eklediğiniz kullanıcının online olduğunu listenizden takip edebilirsiniz. Şayet birisi odada sizi rahatsız edecek şekilde yazılar yazıyor veya yüksek ses ile rahatsız edici bir şekil veya dilde konuşuyor ise bu kullanıcının isminin üzerine sağ tuşla tıklayıp (oda içerisinde) bu kullanıcıyı “ignore” edebilirsiniz yani dikkate almazsınız. Bu şekilde bu kullanıcının ne sesini duyarsınız ne de odaya gönderdiği yazıları okursunuz.

Şayet Camfrog odaları içerisinde çok kullanıcılı sohbet ortamı hoşunuza girmiyor ise, o zaman herhangi bir kullanıcı ile 1e1 görüntülü sohbet edebilirsiniz. Odalarda 1e1 sohbet edebileceğiniz arkadaşlar bulabilir ya da http://www.camfrogturkiye.com sitesindeki “kullanıcılar” listesinden kendinize arkadaş arayabilirsiniz. Ya da Camfrog ana programında arkadaş listenizin (contact list) olduğu ekranda “user directory” (kullanıcı listesi) linkine tıklayarak o an online olan tüm Camfrog kullanıcılarını görebilirsiniz.

Şayet web kameranız çalışmıyor ya da başka bir teknik problem yaşıyorsanız, lütfen öncelikle Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyiniz

Sizi Rahatsız Eden Kullanıcıları Ignore Etmek (Dikkate Almamak) ve Cezalandırmak

Eğer birisi size terbiyesiz bir özel mesaj gönderdi ise bu kullanıcıyı engellemeniz gayet basit. İlk yapabileceğiniz şey, özel mesaj ekranındaki yanında “karma” yazan mutsuz adam simgesine tıklamanızdır. Şayet karşıdaki kişi size hala rahatsız edici mesajlar göndermeye devam ediyor ise kötü karma düğmesine basmaya devam ediniz. Karşı tarafa 4 adet “bad karma” gönderdiğiniz taktirde, bu kullanıcı Camfrog sisteminde 15 dakika boyunca hiç kimseye özel mesaj gönderemeyecektir. Zaten karşıdaki kullanıcı sizden ilk bad karmayı aldığı zaman genelde mesaj göndermeyi ve sizi rahatsız etmeyi kesmektedir.

Şayet bu kullanıcı bir süre sonra gene sizi rahatsız etmeye devam ederse, bu seferde özel mesaj penceresindeki kırmızı yasaklama (block) düğmesine basınız. O zaman bu kullanıcı size bir daha aynı kullanıcı ismi altında mesaj gönderemez.

Tanımadığınız kişilerden özel mesaj almak istemiyorsanız Camfrog Pro yazılımını satın alarak, yazılımın “IM Catcher” (özel mesaj yakalayıcı) özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Böylece sizin arkadaş listenizde olmayan kişilerden gelen her mesaj bir veri bankasında biriktirilecektir. Gene de listenizde olmayan bir kullanıcıdan gelen mesajlar size bir köşede açılan ufak bir pencere içerisinde bildirilecektir, böylece istediğiniz kişilerin mesajlarına cevap verebilirsiniz. Şayet cevap vermezseniz mesajlar “IM Catcher” (özel mesaj yakalayıcı) tarafından bir veri bankasında biriktirilecektir. İsterseniz daha sonra bu veri bankasında biriken mesajları daha sonra okuyabilirsiniz.

Camfrog’da Nasıl Kendi Odanızı Açarsınız?

Camfrog’da kendi odanızı ücretsiz olarak açmanız için Camfrog Server yazılımının ücretsiz ve kısıtlı özelliklere sahip bir sürümü bulunmaktadır. Şayet hızlı bir internet bağlantısına sahip iseniz, Windows XP güvenlik duvarınızı kapattıktan sonra ve internet çıkışınız herhangi bir router ya da kablosuz ağ arkasında değil ise kendi odanızı açabilirsiniz.

Sitemizdeki yükleme kısmına giderek Camfrog Server yazılımını indirip bilgisayarınıza kurun ve bir oda ismi kaydedin, böylece herkes sizin odanıza girebilecektir. Ancak unutmayın ki Camfrog Server yazılımı’nın bu ücretsiz sürümü kısıtlı özelliklere sahiptir ve aynı anda en fazla 10 kişi odanıza girebilmektedir. Camfrog sistemi içerisindeki birçok oda Microsoft Server 2003 işletim sistemine sahip Celeron işlemcili ve 100mbit internet bağlantı hızına sahip olan bilgisayarlardır. 10 kişiden daha fazla kullanıcıyı odanızda konuk etmek istiyorsanız, Camfrog Server yazılımının orijinal lisansını bir kereye mahsus olarak satın aldıktan sonra, yukarıdaki özelliklerde bir bilgisayarı, odanızı açmanız için bizden ayda 120 USD’den başlayan fiyatlarla kiralayabilirsiniz.

Camfrog Pro Sürümüne Geçin

Camfrog sisteminin yapısını öğrendikten sonra yazılımımızın Pro sürümüne geçebilirsiniz. Pro sürümü ile birçok kullanıcının kamerasını aynı anda görebilir, dosya transferi yapabilir, kullanıcı statünüzü değiştirebilir, kullanıcılarının web kamera görüntülerini devasa boyutlarda izleyebilirsiniz. Camfrog Pro’nun tüm özelliklerini öğrenmek için lütfen satınalma sayfamızı inceleyiniz.


© 2003 - 2009 Camshare LLC Bütün hakları saklıdır. Camshare LLC Tek Yetkili Türkiye Distribütörü A-Z Internet Bilişim Hizmetleri ve Ticaret Ltd.Şti firmasıdır. Marketing faaliyetlerini A/Z Studios yürütmektedir.
Kullanım Şartları  Gizlilik ve Güvenlik Politikası  Casus / Reklam Kod İçermez  Teslimat ve İade Şartları  Bayilerimiz