Camfrog Logo
Ücretsiz video sohbet odaları
Gerçek zamanlı ses ve görüntü!
Download Yükle
Sadece kısa bir yükleme.
Sign on Chatoban.Com
Arkadaşlık sitesi
 Ana Sayfa  Yükle  Satın Al  Yardım  İletişim  E-Pin  
Sıkça Sorulan Sorular
Şayet bir probleminiz varsa muhtemelen o bu bölümde cevaplanmıştır.

Lütfen sıkça sorulan sorular bölümünü dikkatlice okuyunuz. Şayet sorularınız hala çözülmedi ise o zaman lütfen bizimle temasa geçiniz.

Camfrog Video Chat Client Soruları
Camfrog Video Chat Room Server Soruları

Camfrog Client Soruları

Camfrog Video Chat Proyu nasıl edinebilirim?
Lütfen sitemizin satış bölümüne giderek buradaki ödeme seçenekleri kullanarak camfrog pro kodunuzun siparişini veriniz. Şayet siparişi vermiş ve camfrog pro kodunuz elinize geçmiş ise artık yapmanız gereken tek şey bu kodu aktif hale getirmektir. Bunu yapmak için kontakt listenizin (Contact List) bulunduğu ana program ekranından "help" kısmına gidiniz ve burada "Activate Camfrog Pro" yu seçerek açılan pencerede camfrog pro kodunuzu giriniz. Programınız kapanıp yeniden başlayacaktır. Yeniden başladıktan sonra ise programın tüm kısıtlanmış özelliklerinin kaldırılmış olduğunu ve pro versiyonuna dönüştüğünü göreceksiniz.

Kendi kamerama bakmaya çalıştığım zaman görüntü gelmiyor ve "webcam not detected" (kamera bulunamadı) şeklinde bir hata mesajı alıyorum?
Lütfen aşağıdaki işlemleri deneyin :

1. Acaba camfrogu kullandığınız aynı anda kameranızı kullanan ikinci bir program da çalışıyor mu; örneğin MSN, Yahoo Chat, ICQ vb. Kameranız normal şartlarda sadece bir program tarafından kullanılabilir. Şayet ikinci bir program kameranızı o sırada kullanıyorsa lütfen o programı kapatın.
2. Masaüstü ayarlarınızdan ekran çözünürlüğünüzü 16 bitten 32 bite çeviriniz. Bunu yapmak için masaüzerinde boş bir yerde mausunuzun sağ tuşuna tıklayın ve özellikler/ayarlar/renk kalitesi (ekran çözünürlüğü) kısmından 32 biti seçiniz. Ayrıca kameranı satın aldığınızda içinden çıkan programda RGB ayarlarını, mümkün olan en yüksek seviyeye getiriniz.
3. Şayet bir odada iseniz bu odadan çıkın ve sonra camfrog ana program menusünden "Actions" -> "Settings" -> "Video" kısmına giriniz. Burada "Video Capture Device" kısmında kameranızın seçili olduğundan emin olunuz.
4. http://windowsupdate.microsoft.com/ sitesine giderek buradan DirectX sürücülerinizi en son sürüme s güncelleyiniz.
5. Bilgisayarınızın sanal bellek boyutunu arttırınız. Bunu yapmak için "Başlat Menüsü" -> "Denetim Masası" -> "Sistem" -> "Gelişmiş" -> "Performans - Ayarlar" -> "Gelişmiş" -> "Sanal Bellek - Değiştir" kısmına gelerek daha fazla sanal bellek ekleyiniz.
6. "Başlat Menusu" -> "Denetim Masası" -> "Program Ekle/Kaldır" a giderek sistemimizde değişik bir codec yüklü olup olmadığına bakınız. Örneğin "Nimo Codec Pack", "Ace Mega Codec Pack" gibi toplu ses ve görüntü codeclerinin bulunduğu paketler, bazı casus yazılımlar (spyware), reklam yazılımları (adware) kamera görüntünüzün camfrog kullanırken siyah bir ekran olarak çıkmasına veya hiç çalışmamasına sebep olabilir.
7. Şayet hala kameranız çalışmıyor, görüntünüz gözükmüyor ve yukarıdaki yazanların hepisini denemiş iseniz, Splitcamera sanal webcam sürücüsünü sisteminize yüklemeyi deneyin.

Neden odalarda aynı anda sadece tek bir kişinin görüntüsünü görebiliyorum veya neden hiç kimsenin kamerasını görüntüleyemiyorum?
Aynı anda birden fazla kamera açma özelliği sadece camfrogun pro versiyonunda geçerlidir. Bu özelliği aktif hale getirmek için programın pro sürümünü satın almanız gerekmektedir. Ancak deneme sürümünde "aynı anda" tek kamera açabilirsiniz. Şayet hiç bir kamerayı açamıyorsanız veya programın pro sürümünü kullanıyor iseniz lütfen aşağıdakileri deneyin.

1. Bilgisayarınızda Norton Firewall yüklü mü? Evet ise, Nortonu durdurun ve bu şekilde deneyin. Şayet probleminiz çözüldü ise, Camfrogu Nortonun güvenilir programlar listesine (trusted application list) ekleyin. Normalde Camfrog zaten Nortonun genel güvenilir programlar listesindedir ama belki Nortonun eski bir sürümünü kullanıyorsunuzdur.
2. Bilgisayarınızın Sanal Bellek boyutunu arttırın. Başlat / Denetim Masası / Sistem / Gelişmiş / Performans / Ayarlar / Gelişmiş / Sanal Bellek / Değiştir. Bu adımları izleyerek bilgisayarınızın sanal bellek miktarını en üst seviyeye çıkartın.
3. Ekran çözünürlüğünüzü 16 bit ten 32 bit e çıkartın. Ve web kameranızla gelen yazılımda, kameranızın RGB ayarlarını izin verilen en üst seviyeye çıkartın.
4. http://windowsupdate.microsoft.com/ sitesine giderek en son DirectX sürücüsünü yükleyin.
5. Kazaa veya benzeri içerisinde casus yazılım (spyware) bulunan ve internet bağlantınızın büyük bölümünü kullanan bir program arka planda çalışıyor mu? www.download.com dan "Adaware" programını indirip, sisteminizi casus yazılıma karşı taratın. Microsoft antispyware de çok iyi bir programdır. Bunu da tavsiye ederiz.
6. Şayet internet bağlantınız dial-up modem üzerinden gerçekleşiyor ve hızlı değil ise, o zaman Camfrogda çok fazla kamera açtığınız zaman problem yaşayabilirsiniz. En iyi performası kablonet, ADSL gibi hızlı bağlantılarla alırsınız. 7. Kamerasını görüntülemeye çalıştığınız kişinin kamerasının "pause" yani kapalı olmadığından emin misiniz. Başka kullanıcılar sizin bakmaya çalıştığınız kullanıcıyı görebiliyorlar mı? Bundan emin olunuz.

Kendi video penceremin üzerine nasıl yazı yazarım?
Camfrog Pro sürümünü satın alınız ve kendi video ekranınızda "text over video settings" i seçiniz.

Camfroga bir türlü bağlanamıyorum, sorun nedir?
Şayet Norton Internet Security veya Norton Firewallun eski bir sürümünü kullanıyorsanız, Camfrogu izinli programlar listesine ekleyiniz. Şayet Nortonu yeni güncellediyseniz, bazen yeni güncelleştirmelerde sorun çıkabiliyor. Böyle bir durumda adresine mail atarak bize durumu bildirin ki Nortonla temasa geçip olası yeni bir güncelleştirme hatasını düzelttirelim. Şayet Nortonu güncelleştirmeden önce problem yoktu ve bağlantı probleminiz Nortonu güncelleştirdikten sonra ortaya çıktı ise, Camfrogu kapatın, sonra Nortonun izinli programlar listesinden silin. Sonra Camfrogu yeniden çalıştırın. Şimdi Norton size Camfrogun güvenli program listesine eklenip eklenmemesini soracaktır. Ekle diyerek yeniden bağlanmaya çalışın. Şayet bu da sorununuzu çözmüyor ise, Camfrog programının ana menüsünden "Help" kısmına gidin ve "Deactivate Camfrog Pro" yu seçin. Belki belirli bir sebepten dolayı pro seri numaranız iptal edilmiştir. Şayet tüm bunlar gene bağlantı problemini çözmedi ise, bilgisayarınızı yeniden başlaton. Belki internet servis sağlayıcınızdan kaynaklanan geçici bir bağlantı sorunu vardır.

Norton programım Camfrogda trojen var veya Camfrog Serverından bana saldırı var gibisinden bir uyarı mesajı verdi, ne yapmam gerekiyor?
Norton Antivirus bazen yanlış bir biçimde normal Camfrog video bağlantısını Trojan olarak algılayabiliyor. Camfrog programı Nortonun güvenilir programlar listesindedir, ancak daha önce bu tür problemlerle karşılaşmamıza ve Norton kendi güncelleştime hatasını düzeltmesine rağmen, yeniden böyle bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Şayet trojen uyarısı alıyorsanız bize mail adresinden ulaşıp durumu bildirin. Geçici bir çözüm olarak ya Nortondan worm detectionı kapatın ya da ekrana gelen uyarı mesajlarını dikkate almayın. Camfrog hiçbir şekilde casus yazılım, trojen vb. gibi sisteminize zararı olabilecek kodlar içermez.

Camfrog kullanabilmem için bir web kameram olması zorunlu mu ?
Hayır. Video Chat Odalarında veya birebir video konferans yaparken başka kişileri görebilmeniz için bir kemaranız olması gerekmiyor. Ancak şunu da unutmayın ki, bu bir görüntülü chat sistemidir ve konuşmak istediğiniz kişiler kamerası olan kişileri tercih edeceklerdir. Şu sıralar webcam fiyatları eskisine göre oldukça makul seviyelere indiler. 20-30 dolar civarına gayet kaliteli webcamler bulmanız mümkün. 5 dolar civarına da bir mikrofon satın alabilirsiniz. Yakında online satış bölümümüzden de uygun fiyata kaliteli web kamera ve mikrofon satın alabileceksiniz.

Kayıt olurken girdiğim cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini nasıl değiştiririm?
Üzgünüz ama maalesef bunu yapmanız mümkün değil. Kendinize yeni bir nick kaydetmeniz gerekiyor. Ana Camfrog programından "sign out" u seçin ve "register a new nickname" kısmından yeni bir nick kaydedin.

Kendime yeni bir nick nasıl alabilirim?
Ana Camfrog programından "sign out" u seçin ve "register a new nickname" kısmından yeni bir nick kaydedin.

Camfrog Pro Seri numaramı kaybettim.
Bize adresine, mail gönderiniz

Nickime ait olan şifreyi kaybettim. Ne yapmam lazım?
“forgot password” sayfasına gidin veya Camfrog progamı "HELP" menüsünden "I forgot my password" kısmına gidiniz. Yönlendirileceğiniz sayfada nickname inizi ve nickinizi kayıt ederken kullandığınız mail adresini girin. Şifreniz e-posta adresinize gönderilecektir.

Şifremi nasıl değiştirebilirim?
Camfrog ana program menüsünden "Actions" kısmına giriniz. Burada "change password" kısmından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Profilimi nasıl silebilirim veya değiştirebilirim?
Camfrog programı ana menüsünden "settings" i seçin ve daha sonra "profile" ı seçin. Buradan tüm bilgilerinizi silebilir, "photo" kısmında ise resminizi değiştirebilirsiniz. Nickinizle 90 gün boyunca camfroga bağlanmazsanız, nickiniz otomatikman silinir.

Bilgisayarıma Camfrog programını kuramıyorum.
Camfrog programını bilgisayarınıza kurabilmek için işletim sisteminizin Windows 2000 veya Windows XP olması gerekmektedir. Camfrog Windows 95, 98, veya ME işletim sistemleriyle çalışmamaktadır.

Kamerasına baktığım kişilerin görüntüleri çok yavaş ve arkadaşlarım benim kameramı izlerken de sorun var.
Camfrog en iyi şekilde ADSL / Kablonet gibi genişbant internet hızları ile çalışmaktadır. Genişbant kullanıcıları videoları televizyon kalitesinde görürler. Şayet dial-up modemle internete bağlanıyorsanız ve hızınız yavaş ise yüksek-kalitedeki videoları görüntülerken problem yaşamanız muhtemeldir. Maalesef bu kadar çok video ve ses bilgisi dial-up telefon bağlantısı ile zor bir şekilde iletilebilmesine rağmen Camfrog her türlü bağlantı çeşidi ile çalışacak şekilde programlanmıştır ve optimize edilmiştir. Ancak internet bağlantı hızınızın programı performansı ile doğru orantılı olduğundan biz kesinlikle genişbant bir internet bağlantısını tavsiye ediyoruz.

Camfrog yazılımını kullanarak yaptığım görüntülü ve sesli sohbet için ekstra dakikabaşı bir ücret ödermiyim?
Hayır. Camfrog aynen diğer sohbet programlarında olduğu gibi interneti kullanır ve görüntü ve sesi iletmek için mevcut internet bağlantınızı kullanır.

Camfrog ikidebir reklam pencerelerinin açılmasına sebep olan veya internetteki hareketlerimi izleyen herhangi bir casus yazılım (spyware) veya reklam yazılımı (adware) içerir mi?
Hayır. Camfrog her türlü casus ve reklam yazılımına kesinlikle karşıdır. Sadece programınız deneme sürümü ise Camfrogun ana penceresinde, pro sürümüne geçmeniz için bir link bulunur, hepsi bu kadar. Bu linke tıklayarak programın pro sürümünü satın alabilir ve tüm ekstra özellikleri kullanabilirsiniz.

Camfrogu uzaktan video gözetleme sistemi olarak kullanabilir miyim?
Evet. Camfrog Pro sürümünü satın aldığınız zaman ayarlar kısmına bir göz atın. Burada bir camfrog nickinin sizin sisteminize uzaktan bağlanmasını sağlayabilir ve bir şifre belirleyebilirsiniz. Böylelikle diyelimki ofiste iken evde neler oluyor, çocuğunuz ne yapıyor vs. görebilir ve duyabilirsiniz.

Camfrog NetMeeting veya Apple, Maclerle uyumlu mu?
Şu anda maalesef değil, ancak yakın zamanda bir Mac versiyonunu da piyasaya süreceğiz.

Görüntülü sohbet odalarındaki kullanıcılardan birisi odada beni rahatsız ediyor. Bunu nasıl engellerim?
O kullanıcının isminin üzerine sağ tuşla tıklayınız ve "ignore" u seçiniz.

Kullacının birisi beni özel mesajlar göndererek rahatsız ediyor. Bunu nasıl engellerim?
Size özel mesaj attığı zaman, mesaj penceresinde önce "Block" a basınız ve daha sonra gene aynı penceredeki üzgün adam resmine (ikonuna) basınız. Böylelikle bu kişiye "bad karma" (kötü davranış puanı) vermiş olacaksınız. Şayet bir kullanıcı negatif karmaya düşerse 15 dakika boyunca hiçkimseye özel mesaj atamaz.

Uygun olmayan bir fotoğrafa sahip bir profil buldum. Nasıl rapor ederim?
Lütfen buraya tıklayınız ve kendi nickinizi ve uygunsuz olan şeyin ne olduğunu yazarak formu gönderin ki, biz bu kullanıcının hesabını silelim. Burada verdiğimiz link direkt camfrog ana sistemine işlenir ve uygunsuz olarak tarif ettiğiniz bilgi hakkında ingilizce yazmanız gerekmektedir. Şayet kullanıcının profil bilgilerinde uygunsuz bir kelime veya içerik var ise bize adresine mail de gönderebilirsiniz.

Telefonla size nasıl ulaşabiliriz?
Şimdilik hayır. Bu bir numaramız olmadığı anlamına gelmiyor ancak son zamanlarda aldığımız teknik destek dışı telefonlar vaktimizi oldukça almaya başladı. Bu yüzden herhangi bir sorunuz veya teknik probleminiz var ise lütfen mail atınız. Teknik içerikli gönderilen her mail cevaplandırılmaktadır.

Camfrog yazılımının en son sürümüne sahip olup olmadığımı nasıl anlarım?
Ana program menüsünden “Help” kısmına giriniz ve buradaki “Check client version at logon” kısmını işaretleyiniz. Şayet yeni bir sürüm çıkar ise camfroga bağlandığınız zaman size otomatik bir uyarı mesajı gelecektir.

Video görüntüm aynalanmış veya başaşağı gözüküyor. Ne yapmalıyım?
Camfrog programı ana menüden Actions / Settings / Video menüsüne giderek burada video yakalama aygıtınızın doğru seçildiğine emin olun. Aynı zamanda web kameranızla gelen programda da çeşitli ayarlamalar yapmanız mümkün. Şayet sorunu çözemiyorsanız yapabileceğiniz en basit şey kameranızı ters çevirmek olacaktır.

Bilgisayarım yavaş çalışmaya başladı ve Camfrog programı da garip davranışlar sergiliyor. Nasıl düzeltebilirim?
Ekranın en sağ alt kısmında Camfrog ikonuna farenizin sağ tuşu ile tıklayıp "Exit" ı seçin. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Camfrogu yeniden çalıştırın.

Camfrog programının bilgisayarımı açar açmaz ve daima çalışmasını istiyorum. Bunu yapmak için bir yol var mı?
Evet. Camfrog ana menüsünden Settings / Actions kısmına gidiniz ve “Run Camfrog at startup” kutucuğunu işaretleyiniz.


Camfrog Video Chat Room Server Soruları

How do I upgrade to Camfrog Server Pro?
Lütfen sitemizin satış bölümüne giderek buradaki ödeme seçenekleri kullanarak camfrog server pro kodunuzun siparişini veriniz. Şayet siparişi vermiş ve camfrog server pro kodunuz elinize geçmiş ise artık yapmanız gereken tek şey bu kodu aktif hale getirmektir. Bunu yapmak için Camfrog Server yazılımda "Help" kısmına gidiniz ve burada "Activate Camfrog Server Pro" yu seçerek açılan pencerede camfrog server pro kodunuzu giriniz. Programınız kapanıp yeniden başlayacaktır. Yeniden başladıktan sonra ise programın tüm kısıtlanmış özelliklerinin kaldırılmış olduğunu ve pro versiyonuna dönüştüğünü göreceksiniz..

Kendime nasıl bir görüntülü sohbet odası açabilirim?
Öncelikle buraya tıklayarak bilgisayarınıza "Camfrog Video Chat Server" programını indiriniz. Bu program sayesinde kendi görüntülü sohbet odanızı açabilirsiniz. Ancak unutmayın ki böyle bir oda için çok hızlı bir internet bağlantısına sahip olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde odadaki kişiler görüntü ve seste takılmalar ve çeşitli sorunlar yaşayacaktır. Aynı zamanda görüntülü sohbet odası kurduğunuz bilgisayarın bir router veya firewall arkasında bulunmaması ve gerekli port ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir. Biz aynı zamanda aylık 100 USDden başlayan fiyatlarla kiralık sunucu hizmeti de vermekteyiz. Şayet kendi görüntülü video sohbet odanızı açmak için bir düşünceniz var ise lütfen bizimle temas kurunuz.

Kendi görüntülü sohbet odamı özel oda haline getirebilir miyim?
Evet. Bunun için sitemizin satış bölümünden Camfrog Server Pro sürümünü almanız gerekmektedir. Pro sürümü ile odanıza şifre koyabilir, operatörlük verebilir ve daha birçok özelliği aktif hale getirebilirsiniz!

Neden hiçkimse açtığım odaya giremiyor?
Camfrog Server programınız internete açık olmalı, bir router veya firewall arkasında çalışmamalıdır. Ayrıca gerekli port ayarları yapılmış olmalıdır. Gerekli port ayarlarını yaptıktan sonra (hangi portların açık olması gerektiği bilgisi aşağıda yazmaktadır) bilgisayarınızdaki tüm firewall programlarını kapatmanız lazım. Windows XPnin firewall (güvenlik duvarı) unu da kapattıktan sonra yeniden deneyin. Şayet kendinize sunucu kiralamak isterseniz bizimle temasa geçin.

Kendi görüntülü sohbet odamı kurmak istiyorum. Bunun için gerekli sunucuyu nereden kiralayabilirim, gerekli bant genişliği ne kadardır ve maliyeti ne olur?
Biz Camfrog Türkiye olarak kendi görüntülü sohbet odanızı kurmak için her türlü teknik yardımı yapıyoruz. Tamamı ile size ait olan, üzerinde Windows 2003 Server işletim sistemi olan, 100 megabit internet bağlantı hızı ve aylık 1000 GB bant genişliği olan serverlarımız aylık 100 USD fiyattan başlamaktadır. Bu fiyattaki bir sunucu ile rahatlıkla 150 kişi kapasiteli bir oda kurabilirsiniz. Siparişi verdikten sonra en geç 3 gün içerisinde odanızı tüm güvenlik ve genel ayarları yapılmış şekilde size hazır olarak teslim ediyoruz. Şayet kendi odanızı kurmak istiyorsanız, lütfen bizimle temasa geçiniz.

Camfrog Server ve Camfrog Client (Kullanıcı) yazılımları hangi portları kullanır? Bu portları açarak Camfrogu bir firewall (güvenlik duvarı) / NAT arkasında çalıştırabilir miyim?
Camfrog Serverı Firewall/NAT arkasında çalıştırmak için lütfen aşağıdaki portları açınız.
Camfrog Server:

TCP 6005 - client (kullanıcı) data bağlantıları için giriş portu
UDP 5000 - 5999 - multimedia veriler için giriş portları
Camfrog Client (Kullanıcı):
Açık porta gerek yoktur. Ancak Norton Firewallu ayarlamanızı veya kapatmanızı öneririz. Çünkü Norton ile bazı çakışmalar yaşanabiliyor.

Camfrog Server ne kadar bant genişliği kullanıyor?
Bunu hesaplamak için 30720 bytes/sec çarpı açık kamera sayısı= maksimum değer, ama genelde trafik bu hesabın yarısı oranında olmaktadır. Şayet kullanıcı kamerasını devamlı oynatıyorsa ki bu görüntünün devamlı değişmesi anlamına gelir, o zaman 51200 bytes/sec lik pikler oluşabilir.© 2003 - 2009 Camshare LLC Bütün hakları saklıdır. Camshare LLC Tek Yetkili Türkiye Distribütörü A-Z Internet Bilişim Hizmetleri ve Ticaret Ltd.Şti firmasıdır. Marketing faaliyetlerini A/Z Studios yürütmektedir.
Kullanım Şartları  Gizlilik ve Güvenlik Politikası  Casus / Reklam Kod İçermez  Teslimat ve İade Şartları  Bayilerimiz